Přeskočit na obsah

O plemeni

Bengálská kočka

Bengálská kočka vznikla v USA zkřížením kočky domácí s divokou kočkou bengálskou.O první šlechtění se pokusili am ričtí genetikové ve 20. století a to proto, že u divokých koček byla zjištěna nepřítomnost kočičího genu leukémie. I přes jejich snahu se jim křížení nedařilo – kocouři byli neplodní a koťata prvního vrhu se nedala ochočit.

V roce 1963 se o další zkřížení a vyšlechtění bengálské kočky pokusila americká genetička Jean Millová a zvolila metodu jenom koček (samiček) s domestikovnými kocoury. Přese všechny problémy byly bengálky uznány některými asociemi a v roce 1998 byla bengálská kočka jako plemeno uznána i evropskou FIFe.

Barvy

Hnědá – kočka má žlutavou až tmavě oranžovo – červenou základní barvu. Kresba je v barvě černé, hnědé, čokoládové nebo skořicové. Žádoucí je opět zřetelný kontrast mezi kresbou a podkladem. Barva očí je žlutá až zelená.

Seal lynx point – tato barevná varianta byla získána tím, že se přikřižovala siamka. Tlama, nohy a uši jsou vždy tmavší barvy, než zbytek barvy těla. Přesto není cílem, aby byly odznaky příliš nápadné: je žádoucí, aby mezi odznaky a zbytkem těla byl co nejmenší barevný kontrast. Barva očí je modrá.

Sepia seal mink tabby – tato barevná varieta se získala přikřížením koček barmských a siamských. Sepia mink tabby je relativně málo se vyskytující barva. Základní barva je slonovinová, krémová, nebo světle hnědavá. Barva kresby kolísá od červenavé po tmavě hnědou. Barva očí kolísá od zelené po modrozelenou.

Seal lynx point a sepia seal mink tabby se také nazývají sněžné bengálské kočky. Koťata sněžných bengálek se obvykle rodí se světlým zbarvením srsti. Neurčité kresby se stanou zřetelnými po několika týdnech. Než srst dosáhne své konečné barvy, může trvat rok a půl.

Vzhled a stavba těla

Bengálské kočky mohou vážit od 5-10 kg.Jejich tělo je mohutné ,svalnaté.Trup je velký a svalnatý.Hlava poměrně malá,oblá.Na obličeji má značení,uši jsou spíše malé se zaoblenými boltci,čenich široký .zadní nohy jsou delší a silnější než přední.Velmi výrazné jsou jejich zelené oči mandlového tvaru.Ocas je střední délky ,na konci vždy černě zbarvený.Srst je velmi hustá,avšak jemná na dotek.Zbarvení je velmi různorodé,je možné najít bengálky v barvě od pískově žluté po červenou.Kresba je černá ,skládá se ze skvrn nebo rozet,skvrny se často slévají do velkých map,na hřbetě se mohou tvořit pruhy.

Povaha bengálky

Bengálské kočky mají na první pohled připomínat divokou šelmu,což se jim také daří.Její povaha není agresivní,spíše aktivní a temperamentní.Mají silný mateřský a lovecký pud.Snesou se i s jínými zvířaty.Tyto kočky vyžadují pozornost a dají se i vycvičit.Potřebují dostatek prostoru a hlavně zábavu.